Demo: Lemmikki
18.1.2026
Klo 15.00
Vapaa pääsy
Liisa Pentti +Co Studio
Laivakatu 5K, 4. kerros
Vuoden ensimmäinen demo Liisa Pentti +Co:n studiolla on Lemmikki, joka saa ensi-iltansa Kulttuuritalo Villa Ranassa Jyväskylässä 31.1.2026. Työryhmä työstää teosta residenssissä studiossa tammikuussa 2026.
Lemmikki on tanssiteos kädenlämpöisille alter egoille, joiden on aika tulla pois pukuhuoneesta ja päästä vihdoin eturiviin.
Teoksen lähtökohtana on ajatus, että suhde tanssiin on elämän mittainen romanssien kiertokulku. Toistuvat rakastumisen, haaveilun, haavoittuvuuden, vihan ja menettämisen pelon kokemukset ovat kerrostaneet ihmiseen monia persoonia. Leikkimällä näiden erilaisten hahmojen kanssa teos pohtii katoamista ja nähdyksi tulemista. Millaiset puolet kätketään ja kuka saa tanssia soolon?
Lemmikki tanssii kummallisuudelle, kömpelyydelle ja naiiviuudelle. Se kumpuaa rakkaudesta tanssiin ja ristiriitaisuudesta sen perinteisiin, kutsuen käyskentelemään vihreämmille niityille.
Teoksessa nähdään otteita postmodernin tanssin pioneerin Trisha Brownin teoksesta Water Motor (1987).
--------------------------------
Koreografia: Laura Jantunen
Tanssi ja koreografinen yhteistyö: Iiris Hilden
Musiikki: Lauri Kallio
Valosuunnittelu: Lasse Saari
Pukusuunnittelu: Laura Jantunen
Tuotanto: Iiris Hilden ja Keski-Suomen tanssin keskus
Tukijat: Keski-Suomen tanssin keskus ja Taiteen edistämiskeskus
Residenssi: Liisa Pentti +Co
Kuva: Jani Salonen